Jak často k lékaři
Jak často k lékaři
Gynekologické preventivní prohlídky se provádějí především kvůli nádorům děložního čípku, tj. té části dělohy, která vyčnívá do pochvy. Rakovina čípku děložního je u žen třetí nejčastější nádor, postihuje i poměrně mladé ženy (i mladší 40 let, po čtyřicítce to není žádná vzácnost). Důležité je, že se podařilo přesně definovat a rozpoznat tzv. dyplázie děložního čípku, tj. takové stavy, které samy ještě nádorem nejsou, ale nesou vysoké riziko vzniku nádoru v budoucnosti. Právě po těchto dyspláziích se pátrá při preventivních gynekologických prohlídkách (nikoli tedy po nádorech, což si ženy často neuvědomují a při "pozitivním" nálezu se pak zbytečně vyděsí). Najde-li se taková dysplázie, dá se (podle její závažnosti, věku ženy atd.) buď jen sledovat, nebo odstranit malým operačním výkonem, který mnohdy lze provést i ambulantně.
O tom, jak často chodit na gynekologické preventivní prohlídky, nepanuje jednotný názor, různé země mají různá schemata a doporučují různé intervaly. Záleží pochopitelně i na tom, jak vypadá konkrétní děložní čípek konkrétní ženy. V ČR je dosud obvyklé provádět preventivní prohlídky jednou ročně - a tak je i hradí zdravotní pojišťovny. Roční kontrola může být pro některou ženu velmi přísný (a patrně zbytečně přísný) požadavek, pro jinou to však může být málo a sledování musí být častější. Zůstaňme tedy prozatím u doporučení provádět prohlídku jednou ročně s tím, že v konkrétním případě může gynekolog doporučit interval kratší, případně i delší.
Druhý ženský orgán, který se týká reprodukce a který je často postižen nádory, je prs. Nádory prsu jsou vůbec nejčastějšími nádory u žen. Ženy mladší 40 let však postihují zcela výjimečně (výjimkou je zvláštní dědičná forma rakoviny prsu mladých žen). Jedinou preventivní prohlídkou, která dokáže zachytit nádor tak brzy, že výrazně zvýší naději na vyléčení, je mamografie, rentgenové vyšetření prsů speciálním přístrojem. Ani zde nepanuje jednota v tom, jak často toto vyšetření provádět a v jakém věku s ním začít. V ČR platí, že jako preventivní vyšetření je mamografie hrazena pojišťovnami od 45 let v intervalu jednou za dva roky. Žena může mít prospěch ze snížení věkové hranice na 40 let a zkrácení intervalu na 1 rok (to však pojišťovny nehradí a úhradu musí provést žena sama). Mamografie před 40. rokem nemá jako preventivní vyšetření u ženy bez potíží zřejmě smysl. Vyšetření prsů ultrazvukem nemá vůbec charakter preventivní prohlídky, může pouze zpřesnit některé mamografické nálezy. Pohmatové vyšetření prsů, ať provedené lékařem, ať ženou samou, jistě není chyba. Dokáže však zjistit až nádor velikosti nejméně 1 cm - a to už je pozdní záchyt. Samovyšetřování prsů může mít význam pro individuální ženu, která se např. z osobních důvodů vyhýbá mamografii.
SUPER ČLÁNEK
(JARKA , 3. 6. 2011 15:34)